Haber Detayı
09 Aralık 2019 - Pazartesi 10:30
 
Hamilelik döneminde diş bakımına dikkat
Sağlık Haberi
Hamilelik döneminde diş bakımına dikkat

Diş Hekimi Zafer Kazak, hamilelik döneminde diş bakımına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
Diş Hekimi Zafer Kazak, "Gebelik öncesi tedavi edilmemiş ciddi diş eti rahatsızlıkları olan hamile kadınlarda erken doğum ya da düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma riski vardır. Bu nedenle gebelik öncesi iyi bir ağız hijyeni rutininin kazanılmış olması ve diş eti tedavilerinin yapılmış olması önemlidir" dedi.
Diş Hekimi Zafer Kazak hamilelikte diş bakımının nasıl yapılması gerektiğin ise şöyle sıraladı:
“Gebeliğin özellikle ilk dönemlerinde görülen kusmanın ağız içinde asidik bir ortam oluşturarak dişlerde aşınmalara, hassasiyetlere veçürüklere sebep olabileceğini dile getiren Zafer Kazak, "Özellikle kusmayı takiben hemen dişleri fırçalamak diş yüzeyindeki aşınmaları artırabilir. Bu nedenle kusma sonrası ağız bol su ile çalkalanmalı ve dişler yarım saat sonra fırçalanmalıdır"
Hamilelik süresinde tükürüğün daha asidik özellikler gösterebildiğini belirten Zafer Kazak, "Bu durum dişleri çürüğe daha yatkın hale getirir. Doğru ağız bakımı ile yeni çürüklerin oluşumu engellenebileceği için anne adayının ağız bakımını gebelik öncesi düzene oturtmuş olması önemlidir. Diş eti sorunu nedeniyle diş etleri kanayan, dişlerinde hassasiyet sorunu olan anne adayı dişlerini fırçalamaktan kaçınabilir. Ağız hijyeninin yeterli derecede sağlanamadığı durumlarda diş eti hastalıkları ve çürükler gelişebilir" ifadelerini kullandı.
Zafer Kazak, değişen beslenme alışkanlıkları ve çürük yapıcı özellikli gıdaların sık tüketiminin diş çürüklerinin oluşma riskini artırdığını belirtti.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı